Deviant Beauty
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Scriitori preferati

2 participanți

In jos

Scriitori preferati Empty Scriitori preferati

Mesaj  SandraKrisztina Joi Feb 11, 2010 9:08 pm

Totul despre scriitorii vostrii favoriti , indiferent de genul literar abordat de acestia.
SandraKrisztina
SandraKrisztina
Admin

Mesaje : 122
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

http://alicualexa.wordpress.com/

Sus In jos

Scriitori preferati Empty Re: Scriitori preferati

Mesaj  ioana Joi Feb 11, 2010 11:06 pm

Aici e Cioran
O somitate pierduta in Franta medievala...

Freud a fost homo, dar nu am nimic cu oamenii astia.
Ma amuza ideea doar, apoi e un mare psiholog si cele mai grele cazuri si tratate se rzolva datorita lui.
Am toata stima fata de el si e o personalitate cu o viata particulara care nu are nimic in comun cu mine.

ioana

Mesaje : 26
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 42
Localizare : Romania

Sus In jos

Scriitori preferati Empty Re: Scriitori preferati

Mesaj  SandraKrisztina Vin Feb 12, 2010 12:25 pm

Ioana am observat din primul tau post legat de Freud, te-ai legat in primul rand ca era homosexual... Si? Freddie Mercury era si asta nu l-a impiedicat sa fie unul din cei mai buni in domeniul sau.
Trecand peste asta, tocmai aici este problema romanilor. Ca mai degraba se intereseaza de viata particulara a unui artist ( din orice domeniu ) decat de domeniul efectiv in care acesta este. Ca dovada ca ai inceput prin a intreba stiai ca? si abia apoi, da , ai recunoscut ca era un psiholog bun. Ce legatura are ce facea el in patul lui cu ceea ce ar trebui sa ne intereseze pe noi de fapt?
Am spus ca Freud a fost un pervers si asta nu neinsemnand un lucru rau, si tu ai simtit sa accentuezi partea asta, nicidecum ceea ce a realizat el de-a lungul timpului.
SandraKrisztina
SandraKrisztina
Admin

Mesaje : 122
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

http://alicualexa.wordpress.com/

Sus In jos

Scriitori preferati Empty Re: Scriitori preferati

Mesaj  ioana Vin Feb 12, 2010 3:44 pm

Pentru mine e forte importanta viata si activitatea cuiva. Dar mai ales viata.
E vorba de linia personalitatii fiecaruia. Asa se vede clar ca unii scriu, documenteaza sau critica, pentru asi justifica reactiile vietii lui ce reies din romane. Sandra Broum e obsedata de roscate, pentru ca ea insasi e o roscata.
Asta ca ex.
Iar ca sa intelegi un roman, mai intai ii citesti bibliografia, prefata ... .

Asa pot afirma clar ca Freud a scris tratatele sale bazanduse pe faptul ca toata viata omului e legata strict de instinctul sexual si urmarile lui, efectele asupra inconstientului uman.


Ultima editare efectuata de catre ioana in Vin Feb 12, 2010 7:32 pm, editata de 1 ori

ioana

Mesaje : 26
Data de inscriere : 11/02/2010
Varsta : 42
Localizare : Romania

Sus In jos

Scriitori preferati Empty Re: Scriitori preferati

Mesaj  SandraKrisztina Vin Feb 12, 2010 3:50 pm

Nu stiu de ce tind sa inclin ca ai meserie asemanatoare cu a lui Erwin.

Ai dreptate pe de-o parte , cunoscand autorul unei scrieri mai de aproape, iti permite sa ii intelegi operele mult mai bine. Dar ceea ce vreau eu sa evidentiez este ca tinzi sa ii scazi meritele, evidentiind viata personala, ceea ce nu mi s-ar parea corect.

Si ma indoiesc eu ca daca tu ai citite 20.000 de carti la viata ta, ai citit pe langa ele 20.000 de biografii ale autoriilor, si stii totul despre ei.
SandraKrisztina
SandraKrisztina
Admin

Mesaje : 122
Data de inscriere : 01/02/2010
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti

http://alicualexa.wordpress.com/

Sus In jos

Scriitori preferati Empty Re: Scriitori preferati

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum